Kedy očkovať proti obrne: vakcinačný plán

Na západnom brehu Nilu, kde sa kedysi nachádzalo bohaté starobylé egyptské mesto Memphis, archeológovia našli kamennú hviezdu vyrezávanú pred 3,5 tisíc rokmi a niekoľko múmií. V údolí faraónov výskumníci zistili kostné deformácie v niektorých múmiách. To všetko je výsledkom detskej obrny – nebezpečného infekčného ochorenia, ktoré postihuje miechu, čo spôsobuje paralýzu a atrofiu končatín. Od nepamäti bola detská obrna ľudskou pohromou. Toto pokračovalo až do polovice minulého storočia, kedy sovietsky a americký vedci vytvorili očkovaciu látku proti obrne.

očkování

Ktorá očkovacia látka proti obrne je lepšia?
Máte právo vedieť, čo v skutočnosti Vaše dieťa dostane. Existujú dva druhy drog.

  1. Prvým je inaktivovaná vakcína proti obrne (IPV). Nemá živý vírus, takže je bezpečná a prakticky nemá žiadne vedľajšie účinky. Môžete bezpečne aplikovať IPV, aj keď má dieťa zníženú imunitu. Liečivo sa podáva intramuskulárne pod lopatku, stehno alebo rameno.

 

  1. Druhým typom je orálna polio vakcína (OPV). Zavádza sa cez ústa a obsahuje niekoľko typov oslabených živých vírusov. 2 až 4 kvapky ružovej kvapaliny sa aplikujú na mandle dieťaťa, aby sa liečivo dostalo na lymfatické tkanivá.

injekce
Štatistiky ukazujú, že vakcína proti obrne vykazuje vysokú účinnosť. Zavedenie IPV stimuluje odolnosť voči ochoreniu u 90% očkovaných detí po dvoch dávkach a po troch očkovaniach po 99%. Použitie OPV vytvorí trvalú imunitu u 95% detí po trojnásobnom užívaní. Nežiaduce reakcie po očkovaní proti obrne  (nevoľnosť, horúčka, alergické vyrážky, poruchy stolice) sú veľmi zriedkavé a prejdú rýchlo.
Prvé očkovanie proti detskej obrne sa podáva dieťaťu vo veku troch mesiacov. Po 45 dňoch sa vakcína proti obrne vstrekuje druhýkrát a keď je dieťa vo veku 6 mesiacov – tretí. Potom je potrebná revakcinácia – postup zameraný na udržanie imunity proti tejto chorobe. Dieťa si tým musí prejsť vo veku jeden a pol roka, 20 mesiacov a 14 rokov. Celkom absolvuje šesť očkovaní.

Kedy očkovať proti obrne: vakcinačný plán
4.3 (86%)10