Je najlepší čas na angínu


Zápal mandlí, alias angína – každý sa s týmto ochorením už stretol. Väčšina osobne, a tí, ktorí mali to šťastie o nej len počuli (aj keď pochybujem, že taký človek u nás existuje).
Veterné a daždivé počasie je na angínu ako stvorené. Nie žeby ste ju dostali vďaka poveternostným podmienkam, ale toto počasie značne uľahčuje prenos choroby a naše uzimené a vyčerpané telá jej ľahšie podľahnú.

teploměr

Kedy hovoríme o angíne.
Bolí Vás hlava, je Vám stále zima a k tomu sa pridali horúčka (viac ako 38°C), nádcha a kašeľ – ste úspešným kandidátom na angínu.
Ak Vás ešte aj škriabe v krku, máte opuchnuté uzliny, opuchnuté mandle s hnisavými bodkami a biely povlak na jazyku z najväčšou pravdepodobnosťou angínu máte.
Angína je v podstate zápal lymfatického tkaniva v hltane. Mandle do tejto oblasti spadajú, preto sa pri slove angína môžete stretnúť aj s názvom zápal mandlí.

 Ak mandle nemáte a myslíte si, že angínu dostať nemôžete veľmi sa mýlite – lymfatické tkanivo máme aj na iných miestach a to sa môže pokojne zapáliť. Našťastie pri takýchto typoch angín nedochádza k ďalším komplikáciám.
Angínu poznáme vírusovú a bakteriálnu. Ako už názvy napovedajú príčinou vzniku môžu byť vírusy, ale aj baktérie.

Vírusová angínamáva miernejší priebeh. Červený, zapálený hltan a bolesť hrdla sú typickými prejavmi tohto druhu angíny. Na jej liečbu sa používajú lieky proti bolesti a zápalu. Pozor, vírusová angína môže byť len začiatok bakteriálnej angíny.

kapsle

Bakteriálna angínaje oproti vírusovej podstatne horšia. Prejavuje sa hnisavým zápalom mandlí (biele bodky na červených mandliach), pacient má zdúrené uzliny, horúčku (nad 38°C), má bolesti hrdla a hlavy. Táto angína sa lieči antibiotikami. Najlepšie na ňu zaberá penicilín.

virus

Každú angínu je nutné poriadne vyliečiť. Zle liečená, alebo vôbec neliečená angína, za ktorej prepuknutím stojí streptokok môže mať veľmi zlé následky – zápal srdcového svalu, problém s kĺbmi, artrítída, reumatická horúčka.
Najlepšie urobíte keď pri zhoršení zdravotného stavu navštívite lekára. Len ten Vám môže určiť presnú diagnózu a predpísať správne lieky.