Môže si brat so sestrou dobre rozumieť?

Hovorí sa, že optimálny rozdiel medzi dvoma súrodencami sú tri roky. Vtedy ide starší súrodenec do škôlky a mama má dostatočné množstvo času na to, aby sa venovala mladšiemu bábätku ako keby boli obidvaja doma a každý mal svoj vlastný režim a návyky. Pre staršie deti je možno ešte optimálnejší menší vekový rozdiel ako tri roky… Aby si boli dostatočne blízky.

dívky.jpg

Brat a sestra alebo brat a brat, či sestra a sestra?

Dvaja súrodenci rovnakého pohlavia majú väčšiu šancu na to, aby si boli blízky. Rozumieť si môžu vzhľadom na svoje pohlavie, ale napríklad povahu, či charakter môžu mať úplne odlišné a nemusia si sadnúť. Obvykle sa však snažia spolu vychádzať, hoci niekedy dochádza k žiarlivosti medzi dvoma súrodencami, ktorá môže prerásť až do nenávisti. Možné súperenie medzi deťmi je tiež dosť častým javom, ale treba to krotiť, aby to bolo v medziach lásky a už nie je reálneho súperenia hlava nehlava, ktoré môže naozaj prerásť do nenávisti a neznášanlivosti medzi dvoma súrodencami. Hoci boli vychovaní v láske a v mieri, nevedia spolu vyjsť.

sourozenci.jpg

Dvaja súrodenci opačného pohlavia si stále môžu byť blízky v menšom veku dokonca rovnako ako keby boli rovnakého pohlavia. Vzdaľovať sa však začnú väčšinou v období puberty, kedy jedno staršie dieťa už má iné záujmy ako to mladšie, ktoré ešte stále nie je v puberte. Potom vo vyššom veku sa to zvykne znovu usporiadať na rovnakú úroveň, ale musia si nájsť k sebe cestu. Takýto problém môže však nastať aj v prípade súrodencov rovnakého pohlavia.
Je však zbytočné špekulovať nad tým, či si vaše deti budú spolu rozumieť, keď pohlavie sa ovplyvňuje veľmi ťažko. Vždy je to len 50 na 50 a nikdy nevieme, či nám to tak ako sme si naplánovali naozaj vyjde. Isté štúdiu hovoria o nejakých pokusoch, pri ktorých vyšlo plánovanie pohlavia, ale sú to skôr výnimky ako pravidlá.