Žumpa alebo septik?

Žumpa je stará dobrá klasika. Asi žiadny dom vybudovaný tak dvadsať rokov dozadu, bez nej nenájdete. Jej funkciou je zachytávanie splaškových vôd. Hlavnou nevýhodou tohto „zariadenia“ je, že všetko čo sa dostane dovnútra, tam ostáva. Žumpu teda musíte pravidelne čistiť. To však nepôjde pomocou fúrika. Musíte si zaplatiť fekálne vozidlo, ktoré všetko vyťahá a odvezie preč. V neposlednom rade sa táto masa musí niekam vypustiť, čo má výrazne negatívny vplyv na životné prostredie. Samozrejme si za túto službu aj zaplatíte. Nepodceňujte výber firmy. Ak si na svoj pozemok zavoláte babrákov, môže sa veľmi jednoducho stať, že časť obsahu skončí uprostred vášho anglického trávnika, či skalky.

záchod

Nevýhodou starších žúmp je to, že presakujú. Všetko čo sa do nich dostane, sa teda uvoľňuje do okolitej pôdy. Týmto spôsobom si môžete znečistiť studňu, a ak pestujete zeleninu, všetok odpad sa dostane aj do nej. Každá žumpa, by preto mala byť dostatočne nepriepustná. Pri novších modeloch tento problém nemusíte riešiť. Sú totiž vyrábané z pevnejšieho betónu, ako tie v minulosti. Navyše sú nové, takže ich nepoškodil ani čas a užívanie.
Ak by ste žumpu vyslovene chceli, môžete ju používať iba na miestach kde nie je zriadená kanalizácia. V inom prípade sa na ňu musíte napojiť.
 
výkaly
 
Dnes je však v kurze skôr takzvaný septik. V tomto prípade hovoríme o vodnej stavbe. Ak si ho teda chcete zaobstarať a umiestniť na pozemku, okrem stavebného povolenia, budete potrebovať aj špeciálne povolenie na nakladanie s vodami podľa platného zákona.
Hlavným rozdielom je to, že splaškové vody, sa v septiku do určitej miery čistia. Nejedná sa však o žiadny zázrak. tento proces býva pomerne pomalý a nie najúčinnejší. Vďaka nemu sa však takzvaný kal zo septiku, musí čistiť menej často, ako v prípade žumpy. Takže aj keď na začiatku investujete trochu viac, rokmi používania sa vám to vráti. Druhou výhodou je, že časť prečistenej vody, aj keď nie je príliš veľká, je zo septiku vypúšťaná do povrchových, alebo podzemných vôd. V podstate sa jedná o pomerne ekologický spôsob, pretože voda môže byť ďalej využívaná v prírode.