8 RÁD AKO VYBRAŤ TU PRAVÚ SUŠIČKU


1.       Veľkosť bytu
Ak máte v byte dostatok miesta, určite si vyberte samostatnú sušičku prádla. Môžete ju postaviť v kúpeľní vedľa svojej práčky alebo aj nad ňu. V prípade, že nedisponujete priestorom, riešením pre vás je kombinácia práčky a sušičky. Tá ma však veľa nevýhod, usušíte naraz oveľa menej prádla, spotreba energií je vysoká a prádlo treba žehliť.

prádlo

2.       Druh sušičky
Ventilačná sušičkasuší prádlo vzduchom z miestnosti, ktorý ohrieva. Vlhké teplo sa potom pomocou odsávacej rúry vypúšťa von. Takéto sušičky využívajú najčastejšie práčovne a profesionálne čistiarne.
Kondenzačná sušička suší prádlo horúcim vzduchom, ktorý pri ohreve bielizne naviaže na seba paru, ktorá potom za chladu kondenzuje do zbernej nádoby. Takúto sušičku môžete dať kamkoľvek, je však drahšia a vodu treba z nádobky pravidelne vylievať. Staršie typy kondenzačných sušičiek, tzv. sušičky s priamym ohrevom, sú lacnejšie, ale keďže na ohrev využívajú elektrickú energiu, nie veľmi úsporné. Novšie, oveľa úspornejšie sú tzv. sušičky s tepelným čerpadlom. Tie sušia bielizeň pri nižších teplotách a využívajú teplo, ktoré pri sušení zostane vo vzduchu na ohrev studeného vzduchu, čo znamená výraznú úsporu energií. 
 
3.       Rozmery sušičky
Ak mienite umiestniť sušičku nad práčku, veľkosť sušičky je veľmi dôležitá.  Mala by byť rovnaká  ako práčka. Nezabudnite, že medzi práčkou a sušičkou by ste mali mať spojovací medzikus, ideálne s výsuvnou poličkou.

pračka

4.       Kapacita sušičky
Závisí od veľkosti rodiny. Platí pravidlo, že pre veľkú rodina by mala byť kapacita sušičky aspoň 8l, pre stredne veľkú postačí aj tá 6 litrová.

5.       Ovládanie
Mechanické ovládanie na starších alebo lacnejších typoch je nevýhodné. Tie moderné sušičky už inteligentne riadia všetky procesy a tým prádlo lepšie usušia a vy ešte aj ušetríte.

6.       Spotreba
Na výber sú energetické triedy A (A+ A++ A+++) B, C, D, kde trieda A+++ šetrí energiu najviac a trieda D najmenej. Väčšina sušičiek v predaji sú triedy A alebo výnimočne B.

7.       Špeciálne programy a funkcie
Okrem základných programov (sušenie bavlny, vlny, syntetických alebo zmiešaných materiálov) sú praktické programy ako odložený štart, úroveň sušenia (rozdiel je, či chcete prádlo žehliť alebo putuje rovno do skrine), jemne sušenie, detská poistka, zvuková signalizácia, funkcia košele/blúzky. Parné programy odstránia všetky pachy z odevu a keďže para pôsobí veľmi jemne na bielizeň, tá si uchová pôvodný tvar a vy ju nebudete musieť žehliť.

8.       Samočistenie kondenzátora
Automatické samočistenie kondenzátora od prachu a vláken zabezpečí vysokú úspornosť sušičky.