Máte doma hračkárstvo?

Hračky sú v dnešnej dobe veľmi drahé a každá matka vie, že sa aj tak vaše stvorenie hrá zo všetkým iným, len nie s hračkou od starkej, čo dostalo na Vianoce. Deti sú naozaj múdre, či majú pol roka alebo tri. Nepotrebujú štyri druhy aut alebo bábiky, ktoré majú rôzne veľkosti. Nejedna domácnosť a detská izba praská vo švíkoch a pri pohľade do tejto miestnosti si uvedomujeme, že nejedna rodina by si mohla založiť hračkárstvo.

kostky

Je to akoby dáky trend, že najbližší sa predbiehajú v kupovaní hračiek pre svoje neterku, vnučku. Niekedy to bolo tak, že sme na Vianoce dostali knižku a dáku hračku a boli sme šťastné deti. Teraz si doslova na sviatky berieme pôžičky, len aby to naše dieťa malo všetky novinky pod stromčekom a bolo šťastné. Ale je to naozajstné šťastie? Dopriať svojmu dieťaťu všetko po čom mu jeho malé srdiečko zatúži? Potom sa čudujeme, že hádže hračky o zem a ten nový dinosaurus, čo dostalo na narodeniny sa nedožil ani dvoch dní. Buď ho hodí o zem a rozbije sa, alebo sa s ním zahrá raz alebo dva krát a skrátka na neho zabudne, lebo ho zaujme iná hračka v jeho okolí.

hračky

Ja osobne som sa tejto situácii chcela tiež vyhnúť. Po prvé tomu, že sa snažíme našej dcére ukázať to, že nemôže mať všetko a ďalšia vec, že si musí veci vážiť a zaslúžiť si ich. Ak jej kúpim hračku, tak len preto, že ju nemá a na svoj rozvoj by ju mohla potrebovať. Napríklad stavebnica, klasické kocky a tvary v kýbliku. Tie som jej kúpila sama, ale potom som zistila, že tento typ hračky máme už v troch iných variantoch. Maličká sa z nej teší, občas sa s ňou zahrá, ale aj tak väčšina kociek skončí pod gaučom a je po hre.
My sme to vyriešili tak, že na všetky sviatky si pýtame peniaze a ukladáme jej ich do pokladničky. Švagriná je taká, že radšej kupuje darčeky, tak jej v tom nebránim. Som ale rada, že sa opýta, čo dcéra potrebuje a to jej kúpi a tým my ušetrime peniaze.
Ide tu o to, že si treba uvedomiť, že tie naše deti naozaj nepotrebujú každú hračku z reklamy. Často krát im stačí naša prítomnosť a hra s miskami a vareškou. Pre dieťa je oveľa dôležitejšia naša prítomnosť a to, že im venujeme náš čas. Nie všetko sa dá vynahradiť hračkami a technológiami.