Prečo zdraví ľudia môžu mať mozgovú príhodu?

Životný štýl je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje riziko mozgovej príhody. Zistenia naznačujú, že dodržiavanie zdravého životného štýlu – vrátane zastavenia fajčenia, zníženia rizika cukrovky, pravidelnej fyzickej aktivity a zdravého stravovania – výrazne znižuje riziko mŕtvice. Možno predpokladať, že zdravý životný štýl oslabuje genetickú predispozíciu k mŕtviciam.   Vek je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov, ale ako ukazuje prax, mozgová mŕtvica – akútne porušenie cerebrálneho obehu – sa môže vyskytnúť u ľudí v ktorejkoľvek fáze života.

mozek

Vrodené chyby

  • V mozgu dochádza k mŕtvici v dôsledku nedostatku kyslíka spôsobeného zastavením dodávky krvi alebo nedostatočným prekrvením.
  • Pri ischemickej mŕtvici, ktorá je diagnostikovaná v 80% prípadov, je prívod krvi do mozgu narušený v dôsledku zablokovania cievy s krvnou zrazeninou. Keď sa v mozgu vyskytne hemoragická mŕtvica v dôsledku prerušenia krvácania cievy.
  • Nedávno sa počet ľudí mladších ako 65 rokov, ktorí zaznamenali tento typ mŕtvice, výrazne zvýšil. Takéto mŕtvice sa vyskytujú v 50% prípadov.
  • Vrodené chyby obehového systému často vedú k hemoragickej mŕtvici. V takomto prípade môže časová bomba "časovo oneskorená" kedykoľvek explodovať.

migréna

  • Jedným príkladom takýchto "bômb" je, keď sú tepny priamo spojené s žilami v dôsledku absencie kapilárnej siete, čo znamená, že tlak v nich je príliš veľký pre krvné cievy. Ak nie je schopný vydržať, cievy sa rozplývajú, dochádza ku krvácaniu do mozgu.
  • Dokonca aj jednoduchý stres môže zvýšiť krvný tlak na úroveň, ktorá môže vyvolať mŕtvicu. Vedci tiež dospeli k záveru, že konzumácia veľkého množstva kávy môže viesť k podobnému účinku.
  • Samozrejme, nie je možné predvídať výskyt mŕtvice. Ale zdravá výživa, pravidelné cvičenie, mierny príjem alkoholu a zdržanie sa fajčenia výrazne znižujú riziko.