Šiltovka – módny doplnok alebo funkčná súčasť outfitu?

Pôvodne bola súčasťou baseballového dresu a teda ako si už iste domyslíte, pôvodom je práve z USA. Bolo to v roku 1860, keď newyorský baseballový tím s názvom Brooklin Excelsiors vybehol na ihrisko nielen v klasickom drese, ale na hlavách mali akési čapice. Pravdaže nemali úplne podobu dnešných šiltoviek, ale týmto počinom položili základy týchto pokrývok hlavy. Keby len tušili, aký boom svojimi čiapkami spustia, možno by si to dali patentovať.

bílá kšiltovka

A viete, ako taká šiltovka vzniká?

Obvod šiltovky pozostáva zo šiestich panelov, tie sa vyrežú do navrstvených stohov látky, následne sa prišívajú jednotlivo k sebe. Na záver sa prišije šilt a doplní sa páska na nastavenie veľkosti, krycia páska a potítko. Ako čerešnička na torte prichádza horný gombík. Veď uznajte, čo by to bola za šiltovka bez gombíka.

Ako čas bežal, vznikali postupne rôzne druhy a typy. Napríklad trucker, ktorý má sieťovanú látku v zadnej časti alebo snapback, kde si viete pomocou plastového pásika regulovať veľkosť. Fullcap je opakom snapback šiltovky. Baseballka je asi najznámejším druhom, má zahnutý šilt a dobre kryje pred slnkom alebo zvedavými pohľadmi. A ešte sú tu tie s rovným šiltom, ktoré sú obľúbené predovšetkým u fanúšikov hip-hopu.

červená kšiltovka

Dnes je to všeobecne veľmi obľúbený módny doplnok, ktorý nájdeme v šatníku takmer každého z nás. Dostupná je v rôznych strihoch, materiáloch, či farbách. S logom obľúbenej značky, s textom alebo milým obrázkom. Využívaná pri športe po svojom obvode sajúca pot z čela, či na výlete chrániaca oči pred ostrým slnkom alebo na pláži brániaca úpalu. Alebo ak máte „bad hair day“ dobre padne aj do obchodu na nákup, či do mesta na špacírku. Obľúbený reklamný predmet rôznych spoločností. Veď ktorý zamestnanec sa nepoteší šiltovke s logom svojho zamestnávateľa. Zíde sa aj pri okopávaní záhrady. Dalo by sa o šiltovke všeličo popísať, čo len potvrdzuje jej obľúbenosť a praktickosť. Ktovie aké jej ďalšie obmeny nám módny priemysel ešte prinesie.