Šteniatko a plienka – pravda, či mýtus?


Ako to vlastne je:       Ako sme už vyššie spomínali – pes sa správa inštinktívne, pretože je zviera. Tak isto nečakáte napríklad od sliepok či kozičiek, že budú vylučovať vždy len na jedno určené miesto. Áno, veľa z vás môže namietať – a čo mačky, ktoré majú mačacie záchody? Stále ide len o to, že mačka hľadá sypký materiál, do ktorého svoje výlučky zahrabe a jediným prípustným miestom v interiéri je práve mačací záchod. Kebyže ste mačičku mali vonku tak by miesta striedala. Raz by zabehla do pieskoviska či do záhonu s kvietkami.

buldok

Prenos informácií:     Už od nepamäti zvieratá využívajú značkovanie výkalmi. Môžeme teda povedať, že výsledky venčenia vášho psíka sú veľmi cenným zdrojom informácii pre ostatné zvieratá a tak isto výlučky iných zvierat, ktoré nájdete vonku  sú informačným médiom pre vášho miláčika. Nechávať strategické informácie na jednom mieste by teda nebolo veľmi taktické riešenie. Každý jedinec potrebuje zabezpečiť svoje územie pred „nepriateľom“, teda označiť ho ako zabrané a zároveň dať najavo opačnému pohlaviu, že sa potrebuje reprodukovať. Znamená to teda, že inštinkt a príroda to zariadili tak, aby pes, napriek tomu, čo by si prial človek, robil potrebu na čo najväčšom počte verejných miest. Netreba zabudnúť, že v rámci vlastného blaha si psíky značkujú územie v čo najväčšej vzdialenosti od miesta jeho života – v našom prípade ide o peliešok či búdu.
 
Psíky sú natoľko inteligentné a prispôsobivé stvorenia, že napriek tomu, že im často krát podávame nepresné či nezrozumiteľné príkazy, tak sa ich časom dokážu bez problémov naučiť. Pod tlakom neustáleho opakovania verbálnych a gestikulačných príkazov sa u neho vytvorí žiaduci reflex správania sa. Neznamená to však to, že keď sa psík vyšpiní na plienku položenú vedľa pelieška, že je naučený pravidelne na ňu cikať, či kakať. Skôr ide o nešťastný a nesprávny zvyk.
 
štěně
 
Tip na záver:              Ak máte záhradu, či nablízku nejaký park, dá sa u vášho šteniatka vytvoriť vylučovací reflex. Môžete ho naučiť chodiť na určený materiál, ako napríklad kôra, záhon, kamienky,… Najlepšie je cvičiť materiál na vyprázdňovanie už od prvého dňa, kedy si šteniatko prinesiete domov. Materiál by ste mali vyberať podľa toho, čo je čo najbližšie k vchodovým dverám, pretože malé šteniatka v mladom veku ešte nezvládajú samé prejsť väčšie vzdialenosti. Vždy vyprázdnenie prebehne za vášho dozoru a za odmenu. Šteniatko si na to na 100% zvykne a po pár dňoch či týždňoch intenzívnej práce sa naučí vyprázdňovať na povel.

Posted in Nezařazené