Rok 2025: Bezplatná wi-fi na celom Slovensku a pripojenie 5G

Nielen jednotlivci, ale i viaceré inštitúcie si dnes osvojili možnosti, aké nám poskytuje pripojenie k internetu a môžeme tak z celkového pohľadu povedať, že dnešní ľudia a ich mestá jednoznačne fungujú štýlom online. Preto v podstate nie je žiadnym prekvapením, že vládne orgány dnes hľadia i na tento aspekt a ten sa má v blízkej budúcnosti ešte podstatne zdokonaliť. Kvalitnejšie pripojenie ponúkajúce širšie možnosti sa bude týkať najmä verejných miest a verejných sektorov, ale určitú zmenu pravdepodobne môžu očakávať aj jednotlivci. Vraví sa o bezplatnej wi-fi sieti vo všetkých európskych  mestách i menších obciach, výnimkou nebudú ani tie slovenské.

wifi

Okrem toho má územie krajín Eú pokryť pripojenie 5G. Tieto zmeny a pravdepodobne ešte ďalšie sa plánujú na rok 2025.
Je však možné, či vlastne skôr isté, že tí, ktorí pochádzate z väčších miest Slovenska, už skúsenosť s dispozíciou bezplatnej wi-fi siete na vašom území máte. Zatiaľ však ide o výnimky a benefity len pre tých, čo nebývajú v menších mestách, či dokonca v obci. Určite sa to netýka celého Slovenska, skôr ide o určitú prípravu a testovanie do budúcna, teda pre rok 2025, kedy má bezplatná wi-fi sieť pohltiť aj ostatné celky (nielen) nášho územia. 

Zaujímavo ale pôsobí aj rýchlosť internetového pripojenia 1GB/s, ktorá má byť prístupná v prvom rade v školách a nemocniciach a ďalej vo všetkých sektoroch ponúkajúcich verejné služby. V prvých dvoch zmienených prípadoch si predstavme i univerzity a rôzne výskumnícke centrá. Čo sa týka domácností a teda jednotlivých zákazníkov rôznych poskytovateľov internetu a internetových služieb, pre bežnú domácnosť sa dosiahne limit sťahovania o rýchlosti minimálne 100 MB/s, ktorý sa však v prípade prémiových služieb bude dať navýšiť takisto na 1GB/s.

technologie

Technológia 5Gsa má dotýkať všetkých obývaných miest Eú, rovnako tak aj sektorov, akými sú železnice a cestná doprava, respektíve hlavné cesty. Niektoré z hlavných miest krajín Eú sa technológie 5G údajne majú dočkať už v roku 2020 a postupne sa pridajú i ďalšie.

Posted in Nezařazené