Čína sa prepadá v celosvetovom meradle

V septembri v septembri predaj v krajine klesol o 43% v porovnaní s rokom 2017, uviedla americká automobilka v piatok. Správa prešla prudkým poklesom, ktoré predtým oznámili spoločnosti Volkswagen, Jaguar Land Rover a General Motors.
Čínska asociácia výrobcov automobilov, ktorá je podporovaná vládou, uviedla, že stále očakáva rast za celý rok. Niektorí analytici však predpovedajú, že v roku 2018 sa prvýkrát od prvej polovice 90-tych rokov 20. storočia môže stať, že Čína – teraz najväčší svetový automobilový trh – uzavrie zmluvy.
"Toto je nové územie," povedal Michael Dunne, výkonný riaditeľ spoločnosti ZoZo Go, investičná poradenská spoločnosť zameraná na automobilový trh v Číne.

doprava

"Odtrhnutie"
Očakáva sa, že ekonomický rast Číny sa v tomto roku spomalí na 6,6%, čo je podľa Medzinárodného menového fondu z 6,9% v roku 2017. Tento týždeň multilaterálny veriteľ tiež znížil svoju predpoveď na rok 2019 na 6,2%, pričom cituje obchodné napätie, keďže USA a Čína zvyšujú sadzby na tovary ostatných.
Trh s automobilmi bol poškodený regulačným zásahom v oblasti poskytovania úverov medzi sebou, ktorý bol hlavným zdrojom financovania nákupu automobilov, povedal pán Dunne. Kupujúci tiež boli opatrní z dôvodu obáv z obchodného napätia s USA.

"To ich ešte neovplyvňuje individuálne, ale je to oblak, ktorý visí nad ich životom," povedal. Zmiernenie dopytu predstavuje problém pre svetových výrobcov automobilov, ktorí sa do krajiny pozerali ako na ďalší veľký trh na svete.
Jaguar Land Rover tento týždeň oznámil dvojtýždňové vypnutie v závode Solihull, keď jeho predaj v Číne klesol o 46%. V spoločnostiach Volkswagen a General Motors, ktoré sa spoliehajú na Čínu pre približne 40% objemu predaja, medziročný predaj v septembri poklesol o 11%, resp. O 15%.

Ani predaj v čínskych firmách nebol oslabený. Tento týždeň spoločnosť Geely Automobile Holdings – jedna z najväčších firiem v Číne a silný predávajúci v tomto roku – uviedla, že v septembri predala v Číne približne 122 000 vozidiel.
Táto hodnota sa zvýšila o 14% oproti roku pred rokom, ale od augusta klesla o 1% a zaznamenala oveľa menší zisk ako 30% alebo viac medziročných skokov predchádzajúcich mesiacov.

průmyslová zona

Spomalenie sa prejavuje v rôznych spoločnostiach, ale pán Dunne povedal, že každý výrobca automobilov na svete je znepokojený.