Čo je dobrý a kvalitný spánok

Priemerne prespíme tretinu života. Keď sa to tak vezme je to celkom dlhý čas, ktorý strávime ničnerobením. Až také ničnerobenie to ale nie je. Spánok je pre každý živý organizmus veľmi dôležitý. Bez neho by sme si zo života veľa neužili.

spánek

Doba spánku.
Ideálna dĺžka spánku pre dospelého človeka je od 7 do 9 hodín. Dlhší, ale aj kratší spánok môže mať na fyzické aj psychické zdravie človeka nepriaznivý vplyv.
Nedostatok spánku môže viesť k

  • Depresiám a náladovosti
  • Zníženiu fyzického výkonu – pomalšia chôdza, slabšie športové výkony
  • Nadváhe – málo spánku narúša tvorbu hormónov zodpovedných za pocity hladu a sýtosti
  • Zabúdaniu, problémom s pamäťou a koncentráciou – mozog v noci triedi informácie. Podstatné poznatky uloží do krátkodobej, alebo dlhodobej pamäte, zvyšuje sa kapacita pamäte a zlepšuje sa naša schopnosť sústrediť sa.
  • Cukrovke II. typu –nedostatok spánku vedie k zníženiu citlivosti na inzulín, čo sa prejaví cukrovkou.

V každej etape nášho života potrebujeme inú dĺžku života. Ak sa aj vám zdá, že malé deti stále spia vedzte, že je to pre ne prirodzené. Čím sme starší tým menej spánku potrebujeme. Novorodenci potrebujú cca 16 hodín spánku denne, zatiaľ čo osobám nad 65 rokov postačí 7 hodín dobrého odpočinku.

miminko

Zlepšite svoj spánok.
Ak patríte k ľudom, ktorí nevedia večer zaspať, alebo sa niekoľkokrát v noci zobudíte váš spánok nie je dobrý. Ak je dobrý spánok váš sen, prestaňte ho snívať a poriadne sa vyspite.
Jedlo– vyhnite sa ťažkým mastným jedlám pred spánkom. Dajte si mandle, kiwi, ryby, alebo vlašské orechy – tieto potraviny obsahujú látky, ktoré vám pomôžu zaspať rýchlejšie.
Čaj z byliniek– harmanček, ginkgo biloba, alebo valeriána lekárska pôsobia upokojujúco. Vďaka nim rýchlejšie zaspíte a nebudete sa počas noci prebúdzať.
Elektronika – v miestnosti, v ktorej spíte by nemala byť žiadna elektronika (TV, mobil, laptop, počítač,…). Tieto spotrebiče vysielajú tzv modré svetlo, ktoré narúša tvorbu melatonínu (hormónu, ktorý je zodpovedný za dobrý spánok). Ak to inak nejde uistite sa, že sú spotrebiče vypnuté (nie v pohotovostnom režime, alebo len uspaté).