Dajte svojim dverám nový život

Dvere používame asi všetci. Táto časť našich príbytkov dostáva zároveň poriadne zabrať. Stále ich otvárame, zatvárame, neraz do nich i necitlivo kopneme, alebo obúchame o stenu. Z tohto dôvodu môžu už po krátkej dobe vyzerať ako historické kúsky. Keďže sa však zároveň nejedná o najlacnejšiu záležitosť, ich výmena po dvoch rokoch asi nepripadá do úvahy. Navyše ak spĺňajú všetky praktické funkcie, bola by škoda ich vyhodiť. Pomocou nasledujúcich tipov, môžete svoje dvere zrekonštruovať iba za pár eur.

hnědé dveře

TIP:Ak chcete starším kúskom vdýchnuť moderný nádych, vyskúšajte na nich namontovať https://lmmont.sk/kategoria-produktu/uchyty-madla-dvere/. Tieto prvky sa nehodia iba na sklenené dvere. Pokojne ch môžete skombinovať aj s drevom.

Budeme sa venovať hlavne klasickým, teda drevený dverám. Mnohokrát býva problémom, že drevo, poprípade iný jemu podobný materiál, vyzerá opotrebovane, alebo poškriabane. Pokiaľ nie sú škrabance príliš hlboké, pomôže vám jemný brúsny papier, ktorými drevo jemne prešúchate a následne natriete.
V prípade, že sú dvere poškodené výrazne, bude potrebný o čosi závažnejší zásah. Vyberte ich zo zárubne a odmontujte kľučku. Najprv ich poriadne obrúste. Na tento účel vám najlepšie pomôže klasická vŕtačka, na ktorú namontujete nadstavec s brúsnym kotúčom. Najprv použite hrubší brúsny papier a následne jemnejší na doladenie. Teraz prichádza na rad kvalitný prostriedok na ošetrenie dreva, teda moridlo. Keď všetko pekne vyschne, dvere nalakujte povrchovým lakom.

vstupní dveře

TIP:Vyhnite sa používaniu farebných lakov. Drevo je samo o sebe veľmi estetické, takže je škoda ho zakryť.

Ak vás okrem výzoru dverí, trápi aj ich funkčnosť, je dobré zhodnotiť, č sa ich oplatí rekonštruovať. Kľučka je samozrejme malá investícia. Navyše ju zvládnete opraviť sami. pokiaľ vaše dvere dobre nepriliehajú k zárubni, môžete to vyriešiť dodatočným tesnením.