Veľké koncerny sa zbavujú okrajového biznisu

Nemecký koncern Siemens má vybudované impérium na celom svete a venuje sa mnohým odvetviam priemyslu. V poslednom období však z tohto balíka vyčlenil Healthineers, čo je divízia zdravotníckej techniky a má v pláne predať jej časť na burze. Podľa názoru analytikov by mal koncern ponúknuť 15-25% týchto akcií a za ich predaj by mohol dostať okolo 6-10 miliárd eur.

gravírování

Autonómne dcéry
Šéf Siemensu Joe Kaeser sa rozhodol pre radikálnu zmenu, z tohto gigantu či jednoliatej firmy má záujem vytvoriť holding. Výrobcovia tomografov, rontgenov, laboratórneho vybavenia či magnetických rezonancií nie sú jediní, ktorí by mali zmenu podstúpiť. Stať sa z nich majú dcérske spoločnosti, ktorým autonómne postavenie umožní, aby boli pripravené na pružnejšie a rýchlejšie reakcie pri zmenách podmienok na trhu.

Prvé lastovičky sú už známe
Podľa vyjadrení šéfa firmy je dnes Siemens jeden obrovský tanker, ktorého snahou je preformovať sa na výkonnú a koordinovanú „flotilu“. Pár zmien sa už podarilo, výrobcu veterných turbín zlúčili s producentom veterných elektrární v Španielsku Gamesa a podobný osud mala aj divízia vlakov, ktorá sa zlúčila s francúzskym Alstomom. Polovičný podiel si však v oboch novovzniknutých firmách Nemci ponechali. Nových investorov môže k novovzniknutým dcérskym holdingom pritiahnuť ich dostatočná autonómia, čo v preklade znamená, že investície nemusia „tiecť“ do celého koncernu, ale len do tých častí, ktoré sú pre nich zaujímavé a dôverujú im. Kaeser sa domnieva, že hodnota jednotlivých častí na burze by mala byť vyššia ako jedného veľkého kolosu.

podnikání

Manažéri potrebujú voľnú ruku
Analytici odhadujú, že hodnota Siemens Healthineers je niekde okolo 44 miliárd eur. Ak by túto aktuálnu trhovú hodnotu celého koncernu chceli rozdeliť podľa ziskov, najziskovejšia by bola zdravotnícka divízia s hodnotou asi 26 miliárd eur. Šéf Siemensu je presvedčený, že rozdelenie spoločnosti na samostatné firmy z neho urobí opäť dravú a pružnú firmu. Problémom veľkých korporácií je, že rozhodovanie o ich fungovaní sústredili len do svojich centrál a pripravili sa o možnosť byť pružnejší. Schopným manažérom treba dať príležitosť na zmeny a to sa dá len pri autonómnych spoločnostiach. Siemens Healthineers bude priekopníkom novej stratégie, a tak čas ukáže, či je naozaj efektívna.