Drevo, ktoré dokáže nahradiť sklo?

Využitie skla v stavebníckom priemysle sa v druhej polovici dvadsiateho storočia stalo synonymom umenia, krásy a modernosti. Sklenené mrakodrapy sa predsa lesknú na kilometre vzdialené miesta. Sklo býva často dominantou, a to hlavne v interiéri -. Inú významnú funkciu však sklo v stavebníctve neplní. Toto všetko však môže zmeniť vynález dvadsiateho prvého storočia – číre drevo.
Tento materiál bol vyvinutý vo švédskom Kráľovskom technologickom inštitúte. Vedcom sa to podarilo pomerne jednoducho – z dreva odstránili pomocou špeciálnej metódy látku lignín a nahradili ho polymérom. V praxi to znamená, že zložku, ktorá tvorí približne tretinu hmotnosti dreva a spôsobuje tak jeho nepriehľadnosť vymenili za plexisklo.

dřevo

Výsledkom je skoro nemožné! Vyvinuli drevo, cez ktoré môžete nielen vidieť, ale zároveň podporili jeho prirodzené vlastnosti. Zo všetkého najdôležitejšie je však to, že tento postup môžeme opakovať a celkom lacno ho uskutočňovať vo veľkom. Napriek tomu, že priehľadnosť dreva je neporovnateľne nižšia oproti sklu, stále má obrovské množstvo výhod.
V prvom rade môžeme hovoriť o inovatívnom a zaujímavom materiály, ktorý si určite s radosťou vezmú „do parády“ interiéroví a exteriéroví dizajnéri po celom svete. Drevené stavby by takto mohli mať priehľadné priečky či dokonca podporné stĺpy. Vďaka vylepšeným vlastnostiam takto upraveného dreva by stavby mohli rásť ešte viac než doteraz.

budovy

Predpokladá sa, že priehľadné stavby z dreva nezožnú taký úspech ako napríklad využitie takéhoto dreva pri stavbe solárnych panelov. Priehľadná dyha je totiž ako stvorená pre použitie pri energetike. Švédi (podľa ich slov) vidia možnosti využiť priehľadné drevo a dyhu ako tenký povlak na sklá, pričom by plnili funkciu solárneho panelu. Ak by im tento pokus vyšiel, znamenalo by to, že by cena solárnych panelov každým rokom klesala.
V neposlednom rade je na mieste aj otázka ekológie. Drevo je oproti iným materiálom biologicky rozložiteľné. Napriek tomu, že sa sklo dá taktiež opätovne spracovať, zväčša ide o omnoho zložitejší proces, pri ktorom zohráva veľkú úlohu ľudský faktor. Drevo sa však rozloží aj bez zásahu.