Rozsvieťte svoju domácnosť

Elektrinu a svetlo už dnes berieme ako samozrejmosť a keď každý večer stláčame vypínač a zasvecujeme svetlá nezamýšľame sa nad tým, ako fungujú, či aké máme žiarovky. Znalosti bežného človeka ohľadom svietidiel väčšinou končia niekde pri tom, že existujú nejaké LED žiarovky, ktoré sú lepšie, než tie klasické a možno pri tom, že existuje viacero farebných variant svetla. Ďalšie parametre sú nám často neznámou, a preto keď v obchode uvidíte napríklad žiarovku E27, asi nebudete vedieť, čo toto označenie znamená. Potrebujete to vedieť? Nie tak celkom. No pokiaľ vás to zaujíma, žiarovky sú označené podľa ich tvaru a pätice rôznymi písmenami a číslami. Jedno z označení majú napríklad žiarovky LED E27.

zasvietené svetlá

LED žiarovky sú vám určite známe, pretože v posledných rokoch vo veľkom nahrádzajú tie klasické. Je na to dobrý dôvod, keďže LED žiarovky sú úspornejšie k životnému prostrediu aj k vašej peňaženke, majú dlhšiu životnosť a dostať ich kúpiť v rôznych svetelných prevedeniach. Na výber máte okrem klasických LED žiaroviek napríklad aj LED svetelné pásy, ktorými si môžete presvetliť interiér aj exteriér. Všetky LED produkty si môžete vybrať v studenej, neutrálnej alebo teplej bielej farbe a dokonca sú v ponuke aj rôzne iné farebné kombinácie, či stmievateľné varianty. Neutrálna biela najviac pripomína denné svetlo, a preto sa hodí takmer do každého priestoru.

rozsvietená žiarovka

Závit s označením E27 je najrozšírenejší a najpoužívanejší závit známy aj pod názvom “Edisonov závit”, od čoho je odvodené začiatočné písmeno E. Číslo 27 označuje priemer závitu v milimetroch. S týmto závitom sa vyrábajú nie len LED žiarovky, ale aj klasické, či halogénové. Rozdiel medzi úspornými žiarivkami a LED a halogénovými žiarovkami je ten, že tie druhé sú energeticky šetrnejšie, rozsvietia sa na plný výkon hneď po zapnutí a majú životnosť v rozmedzí 20 000 až 100 000 hodín. V konečnom dôsledku toho veľa o žiarovkách nepotrebujete vedieť, no keď už nastane situácia, že budete potrebovať nejaké nové, informácie o svietivosti a iných parametroch bývajú uvedené na obale.

Posted in Nezařazené