V otázke financií potrebujeme jednu dôležitú vec- silnú motiváciu


Ľudia si dávajú rôzne predsavzatia ako prestať fajčiť, piť, prestať jesť mäso, obmedziť sladké, nájsť si partnera/ku,… ale predsavzatia sa týkajú možno ešte častejšie túžby mať viac financií, alebo prinajmenšom lepšie s nimi zaobchádzať. Pretože žiaľ, financie sú bytostne dôležité naozaj a týkajú sa nášho kažodenného fungovania. Niekedy síce na predsavzatí moc netrváme, ale určite mávame ten pocit typu- nabudúce utratím menej, alebo od budúceho roka zarobím viac, nebudem mať dlhy, nezoberiem veci na splátky a podobne.

podnikatel

Tak, ako je to v prípade nemajetkových predsavzatí, aj pri financiách platí, že človek musí mať určité odhodlanie, motiváciu a tým následne potrebu neustúpiť. Inak sú to v oboch prípadoch vo väčšine len slová do vetra a takmer bezcenné, nesplnené predstavy a sny typu keby bolo keby,… Je dokázané a zrejme to vidíme i sami na sebe a svojich známych, že predsavzatia majú potenciál odkladať sa stále na inokedy. Vždy ich porušíme a upokojíme sa tým, že si ich stanovíme pri ďalšej, alebo možno až novoročnej príležitosti.

euro

Pritom ak by sme ich začali plniť hneď, máme väčšinu problému vyriešeného a nastúpime na lepšiu cestu. Aký je ale náš motív, máme nejaký? Práve plnenie tohto motívu nás spraví na duchu slobodnejším, pritom reálne aktívnejším. Skúsme si nájsť ten svoj. Existujú viaceré techniky a pomôcky, ako si svoje predsavzatie pripomínať ale popravde, pokiaľ nemáte vo svojej hlave určitú motiváciu, ktorej by ste verili a jej predstava by vás robila kľudnejším či šťastnejším, techniky a pomôcky sú druhoradé a vo veľa prípadoch neefektívne.
Z pohľadu názorov či pravidiel spoločnosti a systému by jednoducho človek mal mať prácu a zarábať peniaze. Ale motivuje nás takáto formulácia? Zrejme nie.
Prečo chcem peniaze práve ja?

Akú slobodu a možnosti dosiahnem tým, že ich budem mať? Ako a komu tým pomôžem? Prečo ich potrebujem? Prebudia vo mne pocit hrdosti? Ktorá investícia sa mi zdá férová a zaslúži si moje peniaze viac? Čo sa stane, ak budem mať peňazí menej, než potrebujem?  Takéto a podobné otázky, tie už pravdepodobne motivujú viac. 

statistiky

Avšak napadli ma iba ako príklad, skúste si úvahy vytvoriť i vy, ale hlavne na ne úprimne odpovedzte. Hlavne si nájdite pravdivú motiváciu, ktorá by mala vychádzať predovšetkým z vašej hlavy, nie z pohľadu verejnosti alebo nudných poučiek.